Yazılım Takımlarında İşler Nasıl Yürüyor / Yürümeli ?


Bu yazıda, işbirliğinin doğasını, ekip çalışmasının önemini ve benim 18 yıllık sektörde süren deneyimlerimden çıkarılan öğretileri paylaşmak istiyorum. Ancak belirtmeliyim ki, her şeyi bildiğimi ya da doğru olduğunu düşündüğümü iddia etmiyorum. Bu yazı, sadece kişisel deneyimlerimden yola çıkarak paylaştığım bir perspektif sunmaktadır.

Yazılım ekibi kurmak kendi başına bir problem iken kurulan bu ekibi yönetmek ise bambaşka bir problemdir. En büyük sorun ise ekibe ısınamayan bir ekip üyesinin önce kendisini, sonra diğer üyeleri zehirlemesidir. Bazen de ekibin lideri ya da yönetici takımı zehirliyor da olabilir. Size bu noktada en büyük tavsiyem “işinizi en iyi yapmaya odaklanmaktır”. Diyeceksiniz ki böyle kaos ortamında işimi nasıl en iyi yapabilirim ? Bu gerçekten ayrı bir beceri bence.

Ekip çalışması; ekip üyeleri birbirleri organik bir bağ kurmadığında, oldukça yorucu bir deneyim olabilir. Ancak etkili bir şekilde uygulandığında, yazılım geliştirmeden genel iş dünyasına kadar her alandaki ekip çalışmasının önemini vurguluyor.

Çevik metodoloji ve ekip çalışması arasındaki ilişkiyi anlatmak istiyorum. Çevik metodoloji, sadece projelerin hızlı ve esnek bir şekilde geliştirilmesi için değil, aynı zamanda sürekli iyileştirme felsefesini benimseyen bir yaklaşımdır. Şirket yöneticileri Çevik metodolojilerin uygulanmasını iştahla isterler. Ama bunu uygulamak, sürdürmek gerçekten zordur. Bu sürece tüm herkesin katkı sunması, ritüellerin atlanmaması gerekmektedir. Aşağıdaki Resimde bu ritüelleri (daiyle scrum, sprint retro, sprint review vs.) görüyorsunuz.

Çevik metodolojisinin temel özelliklerinden biri, süreç boyunca multidisipliner bir şekilde bir araya gelerek çalışmaktır. Bu, şeffaf iletişim, etkili paylaşım ve birbirini tamamlayan becerilerle birleştiğinde başarılı bir ürün ortaya çıkmasına olanak tanır.
Bir ekiple bir ürün ortaya çıkarmak istiyorsanız kesinlikle uygulanmalıdır.

Ekip çalışması, insanların sosyal varlıklar olduğu gerçeğinden yola çıkar. İş yaşamından sosyal hayatımıza kadar her şey, diğerlerinin eylemlerine bağlıdır. Bu nedenle, ekip çalışması sadece ekibinizden neler bekleyebileceğinizi değil, aynı zamanda ekibiniz için neler yapabileceğinizi de içerir.

Ekip çalışmasının faydaları zaman zaman zorlayıcı olabilir, ancak bireysel çabalardan daha ağır basar. Her biri farklı yetenek seviyelerine sahip olan takım arkadaşlarınızın geçmiş projelerdeki çabalarından kaynaklanan olumsuz deneyimlere rağmen, ekip çalışması genellikle bireysel çalışmanın ötesinde avantajlar sunar.

Bu tarz metodolojiler bireysel başarıyı değil ekip başarısına odaklanır. O nedenle sivri karakterler genellikle ekipte problem yaşarlar.

Ekip çalışmasının üretkenliği ve öğrenmeyi teşvik ettiği, güçleri birleştirdiği ve stresi azalttığı bir ortamda çalışmak, bireylerin en iyi becerilerini ortaya koymalarına ve daha büyük bir başarı şansına sahip olmalarına olanak tanır.

Ekip olarak verimli çalışmanın anahtarı, güven oluşturmak, ortak hedefler belirlemek, aidiyet duygusu oluşturmak, karşılıklı sorumluluk ve bağlılık geliştirmek ve iletişimi teşvik etmektir. Ayrıca, çeşitlilikten yararlanmak ve başarıları kutlamak da önemlidir.

Ekip başarısını ölçmek için kararlar almak, verimli toplantılar düzenlemek, üretkenlik ve yeniliği teşvik etmek ve birbirini dinlemek de gereklidir. Tüm bu unsurlar, güçlü bir ekip oluşturmanın ve sürdürmenin temel taşlarıdır.

Sonuç olarak, ekip çalışması, uzun vadeli iş ilişkileri kurmanın, olumlu bir şirket kültürünü teşvik etmenin ve her gün, her an dönebileceğiniz bir iş ‘ailesi’ olduğunu bilmekten kaynaklanan güçlü bir duygu yaratmanın en etkili yollarından biridir.

Başarı da, başarısızlık da TEAM e aittir, ve ilgililere karşı sorumludur.

Total
0
Shares
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yönetim bilişim sistemleri öğrencisi
Yönetim bilişim sistemleri öğrencisi
5 ay önce

Eline aklına sağlık teşekkürler

Previous Post

C# İle Nesne Yönelimli Programlama (OOP) İle Temel Kavramlar

Next Post

YBS 2023 Taban Puanları ve Sıralama

1
0
Would love your thoughts, please comment.x