FIRAT ÜNİVERSİTESİ Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Bu bilgiler FIRAT ÜNİVERSİTESİ Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde ki bir öğrenci / mezun tarafından doldurulmuştur.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

YBS Bölümü Hangi Fakülte Altında
İŞLETME, İKTİSAT, İİBF VB.

YBS Bölümü Nerede
İL MERKEZİNDE

FIRAT ÜNİVERSİTESİYBS okumayı tavsiye eder misin ?
KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM

Derslerin ağırlık durumu (İşletme mi Bilişim mi ağırlıklı)
EĞİT AĞIRLIKTA

ÜNİVERSİTE, FAKÜLTE, KAMPÜS BAĞIMSIZ YBS BÖLÜMÜ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ, TAVSİYELERİNİZ, TECRÜBELERİNİZ NELER ?

Merhabalar ben Fırat Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri 1. sınıf öğrencisiyim. Bu sene bölümümüz üniversitede yeni açıldı. Bölümümüzde alanında yetkin hocalar ders vermektedir ama kendi eleştirimce ders anlatamayan ve aktaramayan bir iki hocamız bulunmaktadır maalesef. Fakültemiz İİBF diye geçiyor fakat Mimarlık Fakültesinde ders görmekteyiz çünkü bilgisayar laboratuvarına ihtiyaç olduğu için orada eğitim görmekteyiz. İyi ki de oradayız çünkü en yeni fakülte orasıdır. Hala bölümü bilmeyen ve duymayanlar var. Bu sene sonunda sınıfımızdan bir iki arkadaş algoritma hocamız öncülüğünde kulüp kurdu sınıfımız adına. Kendimiz geliştirmeye hevesliyiz!

ÜNİVERSİTENİZ HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ ? TAVSİYE EDER MİSİNİZ ?

Fırat üniversitesi yazılım alanında kendini ön plana çıkardığı için buraya tercih listeme ekledim. Kendini eğitebileceğin alanında yetkin kişiler, kurslar, kulüpler, İpek Yolu Gençlik Merkezi (Bazen BTK Akdemi ile anlaşmalı kurslar) ve Gençlik Merkezinde çok güzel kurslar yer almaktadır. Dikkat ettiğim bir diğer nokta ise Üniversitenin içinin güzel ve yeşillikli olmasıydı. Bu konuda kampüsümüzü beğeniyorum. Şehir merkezinin içinde bulunan sayılı üniversitelerdendir. AVM hemen yanımızda yer almaktadır. Çarşı ve Kültür park gibi yeşillikli yerler yürüme mesafesindedir. İlk yılımda bu tarz avantajları fark ettim ama küçük şehir ve sosyal aktivite açısından üniversitemizi kınıyorum. Böyle köklü bir üniversite bu açıdan bu kadar yetersiz kalmamalıydı. Ben elimden geldiğince kendi imkanlarımla gezmeye çalıştım. (Mardin turu, Hazar Gölü, vs.) Tavsiye ediyorum.

FAKÜLTENİZ HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ ? TAVSİYE EDER MİSİNİZ ?

İİBF diye geçiyor fakültemiz ama orada değil Mimarlık fakültesinde ders görmekteyiz. İİBF çok eski bir bina ve sadece merak ettiğimden bir defa gittim. Bizlere Mimarlıkta sınıf açmışlar. En yeni fakülte orasıdır. Mimarlık fakültesi güzeldir ama bina çok büyük olduğu için birçok bölüm orada ders görmektedir. Yani mimarlık öğrencileri dışında farklı bölümler var. Bu rahatsız edici bir durum olmadı benim için ama seneye bu bölüme geleceklerle birlikte bizi nereye sıkıştırmayı düşünüyorlar merak ediyorum. Part-time iş rahat bulunabilir diye düşünüyorum. Üniversite şehir merkezinde olduğu için kafeler aktif oluyor ve henüz deneyimim olmasa da  gördüğüm ve duyduğum kadarıyla personele ihtiyaç duyuluyor. Yurt ise kampüsün içinde iki tane kız yurdu yer almaktadır. Kampüs içinde erkek yurdu yoktur. Elazığ’da genel olarak yurtlar kötü değildir. Sadece üniveristede ki kız yurtlarından biri tip-1’dir. Onların avantajı ise fakültelere yakın olmasıdır. Ulaşım konusu ise benim çok ihtiyaç duyduğum bir şey değil neyse ki! Ama değerlendirecek olursam ne çok iyi ne çok kötü diyebilirim. Eğer çok büyük bir büyük şehir takıntınız yoksa genel olarak tavsiye ederim.

KAMPÜSÜNÜZ HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ ? TAVSİYE EDER MİSİNİZ ?

Kampüsümüzü seviyorum yeşillikli ve bol ağaçlı olması çok hoşuma gidiyor. Genelde doludur ama kütüphanemiz de büyük ve güzeldir. Kampüsümüzün içinde mesire alanı vardır ve ailelerde gelir genelde. Merkezde olduğumuz için öğrenci dışında aileler ve kayıtlı araçlar da giriş çıkış yapabiliyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum

KİMLER YBS BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMESİN ?

Açıkçası bu bölümü ben de bilmiyordum ve insanları yargılayamam. Benim hedefim bilgisayar mühendisliğiydi. İstediğim yerlerde gelmeyince Bilgisayar mühendisi kuzenim bu bölümü tavsiye etti ve araştırmaya başladım ama hala çekincelerim vardı. Bu bölüm şunun farkına varmamı sağladı her şey sadece yazılımdan ibaret değil. İşletme tarafı da önemli. Bölümümü seviyorum. İktisat, Muhasebe, Nesne Tabanlı Programlama gibi güzel alanların harmanlanması ve bağlantılı olması hoşuma gidiyor. Bence bu bölüme sadece boşta kalmamak için yazanlar gelmesin çünkü bu bölüm bunu hak etmiyor. Değerli bir bölüm sen kendini bu alanda geliştirdikten sonra…

Total
0
Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Benan
Benan
25 gün önce

Merhaba, bölümün is bulma olanakları nelerdir, ünide yeni açılan bir bölüm olduğu için eksikleri yok mu, bölümün çap imkanları nelerdir, kız yurtları yeterli sayıda mı, staj yada zorunlu staj var mı, doğuda iş bulma olanakları nelerdir?

ybsci
ybsci
7 gün önce
Reply to  Benan

Merhaba, ilk öncelikle bu bölüm kendini cidden geliştirmen gereken bir bölüm yoksa iş bulmak çok zor oluyor. Bölüm iki tarafa da eşit ağırlıklı olduğu için iki alanında bir sürü farklı meslek dalları var ve bu da iş yelpazesinin çok geniş olduğunu gösteriyor. Farklı alanları görmek insanın ilgisini çekiyor. İlgini çeken alanda kendini geliştirirsen (seveceğin alanı bulmak şahsen benim için çok önemli) işin bulunabileceğini düşünüyorum. Bölüm yeni olduğu için üniversitemizde eksikleri olur mu diye beni de endişelendirmişti. Aldığımız dersler çoğu üniversite ile aynı ve yazılım kısmını daha detaylı görüyoruz. İki hocamızın maalesef bilgisini aktarabildiğini düşünmüyorum ama onun dışında hocalarımız alanında yetkin kişilerdir. Bölümün çap imkanları konusunda yeterli bir bilgim olmadığı cevaplayamıyorum. Kız yurtları yeterlidir. Zorunlu stajımız da vardır. Bence kendini geliştirdikten sonra doğu ya da batı fark etmiyor, iş olanaklarının olacağını düşünüyorum.

ybsci
ybsci
7 gün önce
Reply to  Benan

Bölüm kendini geliştirdikten sonra pek çok alanda iş bulabileceğin bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Bu bölüm üniversitemizde yeni olduğu için beni de endişelendirmişti ama diğer üniversitelerle derslerimiz aynıdır ve yazılım derslerini daha detaylı işliyoruz. İllaki eksikleri vardır ama yeni açılmasına rağmen çok bir-iki şey dışında eksikliğini hissetmedim. Bölümün çap imkanları hakkında yeterli bilgim yok maalesef. Kız yurtları yeterlidir. Zorunlu stajımız vardır. Bunu çok tekrarlasam da kendini geliştirdikten sonra doğu-batı fark etmiyor iş bulabilirsin diye düşünüyorum.

Last edited 7 gün önce by ybsci
birisi
birisi
7 gün önce

Merhaba dersler zor mu fırat ın derleri zor deniyor

ybsci
ybsci
7 gün önce
Reply to  birisi

Merhaba, ben o kadar zor olduğunu düşünmüyorum ama muhasebe hocamız bizi biraz zorlamıştı.

Zehra
Zehra
5 gün önce

Merhaba ea 204 bineyim ybs istiyorum gelirmiş?

Last edited 5 gün önce by Zehra
ybsci
ybsci
4 gün önce
Reply to  Zehra

Merhaba, geçen sene 220k ile kapatmıştık. Bu sene sıralama olarak ileri mi gelir yoksa geriler mi bilmiyorum ama gelebilme ihtimali olduğunu düşünüyorum. Hocalarına veya bilirkişi birisine danışıp yazabilirsin.

Previous Post

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Next Post

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Related Posts
7
0
Would love your thoughts, please comment.x