Derinlemesine YBS bölümü gerçekleri ve bilişim sektörü Bölüm 3

Bölüm 1 ve Bölüm 2 de yönetim bilişim sistemleri bölümü ile ilgili genel bir çerçeve çizdim. Bu yazılar benim gözlem ve deneyimlerime dayandığını unutmayınız. Kendiniz de farklı kaynaklardan tarama yapmalısınız…

Bilişim Alanında Kariyer

Eğer bu yazıya kadar gelmişseniz bu noktada şunu çok net anlamak gerekli . Bilişim alanında kariyer statik değildir. Sürekli dinamiklik ister… Nedir bu dinamiklik ? Sürekli öğrenme gerektirir, sürekli kendini geliştirme gerektirir, sürekli merak gerektirir, sürekli motivasyon gerektirir… Daha da saymadan size bırakıyorum. Varsa yorumlarınız mutlaka yorum bölümünde belirtin…

Bilişim Ve Teknoloji Sektörü

Bilişim ve teknolojinin çok geniş bir alan olduğunu biliyoruz. Artık günümüzde sınırları pek çizilemeyen bir noktada. Benim bilişim sektörü maceram 2005 yıllarına dayanır. İlk bilgisayarımı eğlence amaçlı almış olsam da zaman içersin de bende uyandırdığı merak halen hiç tükenmedi…

Bu konu da çok da pişmanlıklarım var. Neden liseyi bir teknik lise de okumadım diye. Ama her şeye rağmen bende ki merak ve istikrar yolumu bilişim sistemleri yönünde bir kariyer sahibi yaptı. Pişman mıyım kesinlikle HAYIR…

Dikkat ederseniz hala daha özel bir meslek grubunu anlatmaya başlamadım. Genel bir sektör tanımı ve açıklamasıyla devam ediyorum. Sonraki yazılarda örneğin Yazılım Geliştirme Uzmanı olmak için ne yapmanız gerekiyor ? İş analisti olmanız için ne yapmanız gerekiyor ? Vb. başlıklı yazılarımız olacak. Bütünten parçaya gidiyorum…

İş bulmada tecrübe ve yetenek

Bilişim teknolojileri alanında tecrübenizin olmaması bilişim ve teknoloji alanında kariyer fırsatı yakalamak için engel değil. Tecrübeniz olmaması iş bulmada bir tık zorluk yaşatır. Elinizde olan bir şey var YETENEKLERİNİZ. Lakin çalışmak istediğiniz alanda yeteneklerinizi üniversite hayatınız içerisinde geliştirmediyseniz bir tık zorluk binlerce tık zorluğa dönüşür. Üniversite hayatından sonra da çevre ve aile baskısı üzerinizde oluşmaya başlayacak ve hayat çok da toz pembe devam etmeyecektir…

Yeteneklerimi Nasıl Geliştireceğim ?

Pek çok firma , kurum ve organizasyon bu alanda dönüştürülebilir yeteneklere sahip, kendini geliştirmeye istekli ve açık olan, donanımlı adaylara fırsat tanımaktadır. Diğer sektörlere oranla bilişim sektöründe, yetenekli ve deneyimli çalışanlara daha fazla ihtiyaç vardır. Bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler için en önemli nokta, devamlı olarak kendilerini geliştirmektir. Bu gelişim ile birlikte firmalara başvuru yapan adayların şansı artmaktadır.

İşte bu noktada Bootcamp devreye giriyor. Yetenek kovalayan firma ve kurumlar düzenledikleri Bootcamp sonucunda işe alım yapıyorlar. Ve siz sizden kıdemli bir çok insanla tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Kısa sürede çok şeyler öğreniyorsunuz.

Bootcamp Nedir? Okumak için tıklayın

Bunların dışında kendi kendine öğrenme kabiliyetiniz var ise devreye YouTube, Udemy giriyor. Zebilyon tane eğitim var. Beğende beğendiğini al. Param yok diyorsan benzerleri youtube da var. Yeter ki iste. Artık imkanlar kısıtlı değil.

En önemlilerden bir tanesi ise denemek ve yanılmak. 12-13 yıl önce yazdığım bir kod bloguna bakıyorum. Gülüyorum, gülüyorum dönüp tekrar gülüyorum kendime 🙂 Ve şunu da diyorum kendime bunu ben mi yazdım. Yani her öğrenme sürecinde olduğu gibi emeklemekle, düşüp kalkmakla oluyor bu işler. Unutmayın emeklemekten bıkıp pes etmediğiniz zaman yürüdüğünüzü, yürümekten bıkıp pes etmezseniz koştuğunuzu göreceksiniz.

Diğer önemli bir konu blog ve kitap okumak. Bir zamanlar (Yıl 2009 civarı) 1000 sayfalık Profesyonel Programlama Teknikleri isimli bir kitap almıştım. Okudum üşenmeden uygulamaya çalıştım kitap içindeki örnekleri. İlk zamanlarda hiç bir şey bilmiyormuşum, hiç biri aklımda kalmamış gibi hissederdim. Ama parçalar birleştikçe ben pes etmedikçe ilerledim..

Yapılan en büyük yanlış bütünden parçayı görmeye çalışmak. Bu sektörde parçayı anlamadan bütünü mümkün değil anlayamazsınız. Hangi alana yönelirseniz yönelin sade örneklere bakın ve uygulamaya çalışın. Sadece şu kısım bile ayrı bir yazı dizisi olur. Belki yazarım ilerde…

Bilişim ve Teknoloji Kariyeri İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?
 1. Açık bir iletişim yeteneğine sahip olmak
  Bilişim ve teknoloji ile ilgili konuşurken teknik bilgiye sahip olmayan kişilerle de alanınız ile ilgili diyalog kurabilmelisiniz. Çünkü, sadece bu alanı bilen kişilerle değil hiçbir bilgisi olmayan ama sektörel ihtiyaçları bulunan kişilerle de çalışma olasılığınız bulunmaktadır. O nedenle teknik jargonlar yerine o jargonu karşınızdakine iyi ifade edebilmeniz gerek.
 2. Takım çalışmasına açık olmak
  Çalışacağınız projelerde takım halinde çalışmanızı gerektirecek süreçler olabilir. Bir projenin sorunsuz bir şekilde ortaya çıkabilmesi için grup içindeki bireylerin birbiriyle uyumlu ve etkili şekilde çalışmaları gerekmektedir. Bireylerin grup çalışmasına katkıda bulunması projenin gelişimine olumlu katkı sağlar.
 3. Sürekli kendini geliştirebilmek
  Sahip olmanız gereken en önemli yeteneklerden biridir. Bilişim ve teknoloji dünyasının sürekli gelişimi bu alanda çalışan kişileri de sürekli bir gelişime ve kendilerini güncellemeye zorlar. Yeni çıkan bir yazılım ya da hali hazırda bildiğiniz bir yazılım diliyle ilgili yeni bir kod öbeği bile pek çok gelişmeyi etkileyebilir. Bu nedenle yenilikler hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendinizi güncelleyebilmelisiniz.
 4. İngilizce bilmek
  Yazılım dilleri İngilizce tabanlı olarak ortaya çıktıkları için İngilizce bilmek her zaman size kolaylık sağlayacaktır. Bilişim ve teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen kişilerin İngilizce konusunda da kendilerini geliştirmeleri önemlidir.
 5. Öğreneceklerinizi doğru planlamak
  Birkaç yazılım dilini öğrenmeye çalışmak yerine öncelikle en çok kullanılan JavaScript gibi yazılım dillerini detaylıca öğrenmek daha faydalı olacaktır. Fazla sayıda şeyi öğrenmeye çalışırken en gerekli olan konularda eksik kalabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle temel konularda kendinizi geliştirmelisiniz.
 6. Sabırlı Olmak ve yaptığın işi sevmek
  Seçeceğiniz meslekte uykusuz gecelere, fazla mesailere, hafta sonu çalışmalara katlanabilir misiniz? Sayfalarca metin, saatlerce video izleyebilir misiniz, bir düşünün. Hatta kendinize yakın hissettiğiniz bir başlıkta bunu bir deneyin. Bakalım sıkılıyor musunuz? Eğer sıkılıyorsanız, bilin ki o meslek size göre değil. Hemen bir başka mesleğe yönelin ve onunla ilgili bu testi kendinize uygulayın.

Ne yapmalıyım ?

okuyorsa;
çalışmak istediği sektör ve mesleğe göre yeteneklerini geliştirmesi gerekli. çok yetenekten ziyade piyasanın istediği yeteneklere odaklanıp ilgili yeteneklerde uzmanlaşabildiği kadar uzmanlaşması gerek. Staj zorunluluğu varsa mutlaka çalışmak istediği sektörde yapmalı stajını.

yeni mezunsa;
ilk hedefiniz görüşmeye gitmek olmalı; ne kadar çok görüşme o kadar rahat kendinizi ifade demektir. bunun için alacağı eleman sayısı 2 ve üstü yerler güzel fırsattır. hiç beklemediğiniz iyi firmalardan teklif gelirse daha özenli davranın. iş görüşmelerinde inek öğrenci tipi çizmeyin, sadece teorik derslere asılan öğrenciler piyasada tutulmaz. projeci öğrenci(okulda dersten çok projelere önem veren öğrenci tipi) çizgisinden ilerleyin. gerçekten projeci öğrenci değilseniz bu sektöre bulaşmayın. zorluğunu çok çekersiniz. görüşmelerinizde size firma projesi hakkında detay bilgiler vermeye başladıysa sizi sevmiştir. mesela projede şunları yapıyoruz, şu teknolojileri kullanıyoruz şuradan şuraya veri transferi yapıyoruz, ekip şu şu şu gruplarına ayrılıyor, biz de zaten sizi şu grup için düşünüyoruz vs. bu tarz firmalardan olumlu dönüş alma şansınız çoktur. görüşmede size sorulan fiyat teklifi için ücret yazmanız isterler, bana kalırsa ücreti hep 2.planda düşünün. önemli olan işe başlamaktır. bu yüzden de size teklif gelirse tepmeyin. sadece en fazla 1 hafta düşünme şansı isteyip, diğer görüşmelerinizden gelecek teklifler için açık kapı bırakın.

çalışıyorsa;
durumu yeni mezuna göre kolaydır. tek derdi, iş görüşmeleri için yöneticisine hangi pembe yalanı söyleyeceğidir. arada patlama durumunu(istifa edip, yeni şirkete başlayacakken bir şekilde yeni şirketin yamuk yapmasıdır) yaşamaması için, olumlu sonuç aldıktan sonra gideceği şirket bilgisini şirket içinde fazla dillendirmemesidir. yazılım sektörü küçüktür ve farklı şirkette çalışan yöneticiler birbirlerini tanıyabilirler

diğer;
işten fevri davranarak istifa etmiş, sonra da iş arama derdine düşmüş kişilerdir. ya da kendine çok güvenenlerdir bunlar. biraz ara verip sonra başlarım demiştir.

Tüm bunların içinde dürüst olmak en önemlisi bence. Bildiğinizi biliyorum demek, bilmediğinizi bilmiyorum demek önemli. Bilişim sektörü küçüktür, bir sonraki iş hayatınız olumsuz etkilenme ihtimali yüksektir. İş ahlakını da kaybetmemek gerekir.

Bu yazı da şimdilik bu kadar olsun. Biraz hibrit bir yazı oldu. Oradan oraya atladık. Bilişim sektörü için çerçeve çizdiğimiz için normal kabul edip düzeltme yoluna gitmedim…

Katkı sunmak ve soru sormak için yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Derinlemesine YBS bölümü gerçekleri ve bilişim sektörü Bölüm 1

https://www.ybsmezunu.com/kariyer/bilisim-sektorunde-nasil-is-bulursunuz-bolum-1/

Derinlemesine YBS bölümü gerçekleri ve bilişim sektörü Bölüm 2

https://www.ybsmezunu.com/kariyer/derinlemesine-ybs-bolumu-gercekleri-ve-bilisim-sektoru-bolum-2/

Derinlemesine YBS bölümü gerçekleri ve bilişim sektörü Bölüm 3

https://www.ybsmezunu.com/kariyer/derinlemesine-ybs-bolumu-gercekleri-ve-bilisim-sektoru-bolum-3/

Total
0
Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Previous Post

Derinlemesine YBS bölümü gerçekleri ve bilişim sektörü Bölüm 4

Next Post

Derinlemesine YBS bölümü gerçekleri ve bilişim sektörü Bölüm 2

Related Posts
1
0
Would love your thoughts, please comment.x