Bootcamp Nedir?

Bootcamp” programları, yeni mezun olan ve mezun olmaya aday öğrencilerin bilişim ve teknoloji araçlarına adaptasyonunu hızlandırmaya amaçlayan hızlı gelişen dünyasına ayak uydurmalarını kolaylaştıran, profesyonellerle bir araya gelmelerini sağlayan, , kurumların ve şirketlerin doğru insana yatırım yapmasına imkan tanıyan en verimli yöntemlerden biri olan organizasyonlardır.

O kadar çok ilan görmeye başladım ki. Sanırım İnsan Kaynakları departmanlarının işini en kolaylaştıracak yöntemlerden biri. Yetenek keşfi İnsan Kaynakları için hiç bu kadar kolay olmamıştır zannımca. Keşke benim öğrencilik zamanlarımda da olsaymış bu tarz organizasyonlar.

Bilişim ve Teknoloji günden güne gelişiyor ve yeni teknolojiler durmaksızın gelişiyor. Genç profesyoneller, çağın gerekliliklerine ve sürekli değişen ekosisteme ayak uydurma konusunda oldukça zorluyor. O kadar çok teknoloji içinde neyi öğreneceğini şaşırıyorlar.

Bootcamp’ler, yazılım sektöründe çalışmak isteyenlere ya da yazılımın içinde zaten var olup da bilgisi arttırmak isteyenlere az zamanda egzersizlerle çok iş başarma fırsatı sunuyor. Sadece yazılım ile de sınırlamak doğru olmaz bir çok farklı alanda da bu tarz organizasyonları yapılabilir ve yapılıyordur.

Köken olarak “Acemi Birliği” anlamındaki “Bootcamp”, bölüğe yeni katılan askerlerin, şartlara hızlıca ayak uydurması ve bireysel performansını zirvede tutmasını sağlayan yüksek disiplinli bir eğitim programıdır.

Eğitim Kampı - Swissotel The Bosphorus - Swissôtel Hotels And Resorts

Günümüzde ise; yazılım, savunma sanayi, uzay ve havacılık gibi konularda da bootcamp eğitimleri yapılmaktadır. Bu eğitimlerde hakim olunması gereken konuyla alakalı sıkı bir eğitim sürecine girilir, dahil olan katılımcı tam donanımlı ve çok yönlü bir profesyonel olma yolunda en büyük adımı atmış olur. Böylelikle gelişen dünyaya ayak uydurma sürecinde yaşanabilecek birçok zorluk aşılmış olur.

Örneğin yazılım konusunda bir bootcamp: Yazılımın tarihinden, geleceğine; temelinden, detayına her konuda pratik ve teorik bilgileri içermektedir.

Bu yazılım bootcamp’inin örneğine bakalım:

Bootcamp, yazılımın tarihinden, geleceğine; temelinden, detayına her konuda pratik ve teorik bilgileri içermektedir.

Bir yazılım bootcamp’i nasıl bir işleyişe sahiptir? Bootcamp’ler klasik eğitimlere göre iki ana başlıkta birbirinden ayrılır: Hız ve Yüksek Etkili Öğrenim.  

Hız

Çoğu mühendislik öğrencisi, lisans süresi boyunca birçok kodlama dersi alır ve bunların çoğuna üstünkörü hakim olur. Ancak bu 4 sene boyunca uzmanlaşması gereken alanı seçmekte çok zorlanır. Bunun sebebi, profesyonel anlamda bildiklerini pratiğe dökebilecek bir fırsat bulamayışıdır.

Yazılım bootcamp’leri, endüstriye en uygun eğitimi hazırlar ve 4 yıllık eğitim ile profesyonel yaşam arasındaki boşluğu doldurarak kısa sürede genç profesyonele kazanımlarını sunmaya başlar.

Hem 4 yıllık lisans eğitimi hem de bir bootcamp mezunu olmak, sektöre harika bir başlangıç yapmayı sağlar.

Yüksek Etkili Öğrenim

Bu tarz bootcamp’ler, yüksek verim odaklı oldukları için daha yalın, gereksiz bilgilerden uzak, işlev merkezli bir eğitim programı içerir. Öğrenilen her bilgi, profesyonel yaşamda kullanılabilecektir. Ayrıca bu bilgiler kişilerin kariyerlerinde yükselmeleri için avantaj yaratırlar.

Algoritmanın mantığı, yazılım dillerinin ne için var olduğu ve hangi şirketlerin neye göre kullandığı, bu program dahilinde öğretilir. Sonrasında detaylı yazılım eğitimi ve sonunda tam teşekküllü bir yazılım öğrenim sürecine girilir. Program sonunda öğrenci, yazılım dilleri hakkında derinlemesine fikir sahibi olur ve seçtiği programda ihtiyaca göre kodlama yapabilecek yetkinliğe ulaşmış olur.

Bu kapsamlı eğitim süreci sonrasında genç profesyonel, alanında üst düzey bilgileri edinmekle kalmaz, iş bulma sürecinde de büyük bir avantaja sahip olmuş olur.

Nereden Bulacağım bu organizasyonları ?

https://www.patika.dev/

https://www.kodluyoruz.org/bootcamp/

https://coderspace.io/etkinlikler

Daha fazla bulursanız yorumda yazın ekleyelim yazıya..

Kalın Sağlıcakla…

Total
0
Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Bootcamp Nedir? […]

Previous Post

Temel Bilgi Teknolojileri Ders Notları

Next Post

Programlamaya Giriş -Önsöz

1
0
Would love your thoughts, please comment.x